معرفی جامع منابع کنکور برای رتبه شدن

برای رتبه شدن به چه منابعی نیاز داریم؟

سلام و وقت بخیر خدمت حرفه‌ای‌یای عزیز، با شما هستم با معرفی منابع کنکور به سبک حرفه‌ای‌یا و برای حرفه‌ای‌یا! اما قبلش حتما حتما باید یک مقدمه واجب داشته باشیم! پس قبل اینکه بریم سر اصل مطلب حتما با دقت مقدمه رو بخونید! در نهایت هم یک سری نکات برای مدیریت بهتر منابع به شما گفته میشه که مطمئنا میتونه کمک زیادی برای مدیریت این مساله ضروری در سال کنکور بهتون کنه!

مقدمه واجب قبل از مطالعه مقاله

بهترین منابع نظام جدید لزوما با نظام قدیم مطالقت ندارند!

این معرفی منابع کاملا مطابق با نظام جدید هست. متاسفانه بعضی از مشاوران دیر خودشان رو به روز میکنند و شک نداریم هنوز بعضی مشاوران دقتی روی این موضوع مهم ندارند و معرفی منابعشون با توجه به نظام قدیم هست.

بگذارید یک مثال بزنم؛ کتاب زیست نشر الگو نظام قدیم عالی بود ولیکن الان یک فاجعه است که اصلاحیه ها و به روزرسانی های مکرر هم به زور میتوانند به دادش برسند. (که البته الآن وضعیت بهتر هست ولی کتاب های بهترتری موجود هست که به راحتی میتونیم از نشرالگو چشم پوشی کنیم) یا فیزیک میکرو نقره‌ای نظام جدید که اصلا در حد اسم نظام قدیمش عمل نکرده.

هیچ انتشاراتی (مثل ما آدم‌ها) کامل نیست!

دقت کنید که قرار نیست یک انتشارات همه کتاب‌هاش خوب باشه و همچنین قرار نیست یک مدل کتاب از یک انتشارات مثلا میکرو نقره‌ای گاج یا نردبام خیلی سبز بی‌نقص و همواره عالی باشند و حتی فراتر از اون در یک کتاب قرار نیست همه فصل‌ها به یک میزان خوب باشند. (مثلا پزشک‌های مولف زیست کنکور رو چه به گیاه شناسی! و مسائل مشابه تو بقیه درس‌ها)

برای تهیه منابع کنکور همیشه آپدیت باشید

کتاب های بهتر مدام در دست تولید و این لیست کاملا اپدیت‌پذیر بوده و هست و خواهد بود؛ اما به هیچ وجه دغدغه‌ای نسبت به کتاب‌های بهتر و بیشتر نداشته باشید. تعداد زیاد کتاب‌ها باعث سردرگمی میشه.

وسواس بی وسواس!

اگه کتابمون ایراد بزرگ خاصی نداره و غیراستاندارد نیست، هیچ نیازی به فکر کردن برای کتابی دیگه نیست. استفاده از منبع جدید فقط در شرایطی که مشاور (یا فردی آگاه نسبت به کنکور) صلاح بدونه باید صورت بگیره و حساب شده باشه و گرنه موجب اتلاف وقت خواهد شد!

درباره منابع وسواس نشوید!

تهیه منابع کنکور یک چیز کاملا شخصی!

منابعی که تهیه میکنید باید مختص مختص خودتون باشه! (مثل لباس‌هاتون) با توجه به این نکته که خوشبختانه یا متاسفانه تنوع منابع کنکور سرسام آور شده؛ امکان شخصی‌سازی منابع هم بیشتر قبل مهیاست! همچنین یادتون باشه به هیچ وجه وقتتون رو با مقایسه کتابهاتون با دوستانتون نگذرونید! قرار نیست یه چیزی که واسه بقیه جواب داده لزوما برای ما هم جواب بده!

هنگام تهیه منبع به سطح درسیتون، حجم منبع، فرصتی که تا کنکور براتون باقی مونده توجه کنید و ترجیحا با یه فرد آگاه هم مشورت کنید!

و نهایتا معرفی جامع منابع

دقت داشته باشید که برای جلوگیری از افزایش بی رویه حجم مقاله سعی کردیم تنها به نام بردن و مقداری توضیح درمورد کتاب های سطح اول یا مطرح بسنده کنیم و نه اونکه همه کتاب ها را معرفی کنیم یا پوشش بدیم. بحث منابع مناسب با جمعبندی هم که بحث جداگانه‌ای که انشالله به طور مفصل بهش خواهیم پرداخت.

ادبیات

مجموعه کتاب‌های موضوعی دکتر هامون سبطی انتشارات نشر دریافت

این کتاب‌ها میتوانند کمک بسزایی به شما در پیشرفت در این درس بکنند. اما به چند نکته درمورد این کتاب ها دقت بشه، این کتاب ها بیشتر آموزش محور هستند و دارای درسنامه زیاد و تعداد کمی تست هستند، مسلما در هر درسی برای تسلط بالا نیاز به تست زنی و آموزن دادن هستیم پس اگر مرحله یادگیری را در هر مبحث به خوبی پشت سر گذاشتید و به نکات مبحث مسلط هستید میتونید به سراغ کتابی با تست بیشتر برید.

جا داره این نکته هم اشره کنم کتاب مبحثی دستور دارای بخش‌هایی ثقیل یا نکات و توضیحات اضافی است.

مجموعه کتاب های موضوعی هفت خان

برای کار کردن تست بیشتر میتونیم روی هفت خان خیلی‌سبز حساب باز کنیم، اما دقت شه، در بحث قرابت معنایی تست‌ها قوی و سطح بالا نیستند اما پاسخنامه کتاب مثل بقیه کتاب‌های هفت خان پروپیمونه. اگر سال آخری هستید، بهتره، به جای دستور هامون سبطی از هفت خان استفاده کنید.

میکرو طلایی موضوعی

کتابی با عملکرد خوب که میتونید چه برای آموزش و چه برای تست بیشتر روش حساب باز کنید. (دقت شود منظور مینی میکروهای موضوعی نیست ها!)

کتاب‌های موضوعی نشرالگو

از نظر درسنامه و پاسخنامه چندان چنگی به دل نمیزنند اما بانک تست خوبی محسوب میشن. را در آخر اوردیمش چراکه میتونید با همون کتاب‌های بالا مساله رو به نحو احسن فیصله داد.

کتاب های پایه به پایه

این کتاب ها را توصیه نمیکنیم هرچند گاها درسنامه و تست خوب در اون‌ها پیدا میشه، تجربه ثابت کرده است که با کتاب های موضوعی خیلی بهتر میتونید از پس آزمون ها و کنکور برآمد.

عربی

کتابی که میشه برای این درس پیشنهاد کرد، کتاب عربی خیلی‌سبز است. میتونید از کتاب عربی جامع خیلی سبز هم استفاده کنید؛ تفاوت زیادی با کتابهای هر پایش نداره.

کتاب دیگه‌ای که توصیه میشه میکرو طلایی موضوعیه  (دوباره دقت شه با مینی میکرو طلایی اشتباه نشه) که عملکرد خوبی از نظر درسنامه و تست ها داشته. توصیه اینه پس از کار کردن خیلی سبز به سراغ این کتاب بیاید. (چرا که یک دور عربی رو درس به درس کار کردن میتونه برای شروع خوب باشه.)

دینی

کتاب سفیر خرد مسلم بهمن آبادی، کتاب دینی جامع خیلی‌سبز زهرا سمیعی عارف، کتاب میکرو طبقه بندی نقره ای و طلایی و کتاب سیرتا پیاز همگی از کتاب های خوبی هستند که میتوانید بدون پشیمونی تهیشون کنید.

زبان

کتاب جامع مبتکران شهاب اناری، جامع خیلی سبز رضا کیاسالار و جامع میکرو نقره‌ای گاج از  بهترین کتاب‌ها برای این درس هستند. دقت داشته باشید کتاب مبتکران شهاب اناری به طور مختصر اما خوب به پایه دهم و یازدهم پرداخته اما محوریتش بر روی دوازدهم است.

همچنین با توجه به اهمیت کلوز و درک متن میتوانید از کتاب های موضوعی این زمینه همچون پت و متن خیلی سبز، از متن نترسیم کیاسالار و مبتکران شهاب اناری استفاده کنید.

ریاضی

میکرو طبقه‌بندی گاج کتابیه که میتونید در ابتدا برای این درس استفاده کنید، درسنامه مفید و مختصد و تست های کامل با پاسخنامه خوب از ویژگی های این کتابه. (البته قسمت مختصر بودن درسنامه شاید به مذاق عده‌ای خوش نیاد ولیکن در تست ها به خوبی جبران کرده.)

همچنین کتاب جامع مهروماه کتاب خوب دیگه‌ای که در این زمینه تالیف شده. برای سطوح بالاتر IQ گاج و نردبام خیلی‌سبز هر دو عالی هستند.

زیست

میکرو طبقه بندی گاج حمیدرضا زارع و کتاب‌های تست خیلی سبز پایه به پایه از نشریات دیگر، درسنامه کاملتر و بهتری دارند. همچنین سطح سوالات آنها به سطح سوالات کنکور نزدیکتره. همچنین کتاب‌های خط به خط نشر دریافت، فانتوم و فار آزمون هم از منابعی که میشه روشون حساب باز کرد!

کتاب پایه خیلی سبز نوشته ماز هم کتاب خوبیه اما دقت شه درسنامه‌ای نداره و به کادرهای آموزشی درون پاسخنامه بسنده کرده.

راستی یادت باشه میتونی روی بانک نکات زیست دهم، زیست یازدهم و زیست دوازدهم (یا همشون یکجا در بانک نکات جامع زیست) به خوبی حساب باز کنی! توضیحات اضافه نمیدم کافیه با کلیک روی اسمشون یا در فروشگاه سایت واردشون بشی، توضیحات کامل و جامع ارائه شده.

فیزیک

در ابتدا کتاب‌های تست فیزیک خیلی سبز، کتاب‌های مناسبی هستند اما برای سطح‌های بالاتر نردبام خیلی سبز پیشنهاد میشه.

کتاب فیزیک میکرو طلایی جامع گاج هم میتونه گزینه خوبی باشه.

شیمی

کتاب‌های تست شیمی خیلی سبز و همچنین واجب مبتکران کتاب‌های خیلی خوبی هستند. (دقت شود دو جلدی های های مبتکران حجم زیادی دارند و به همین علت چندان توصیه نمیشوند.)

برای سطح بالاتر میتونید از میکرو گاج نیز استفاده کنید اما سطح تست‌های میکرو گاج بالاست و با سطح غالب سوالات شیمی کنکور ناهماهنگی داره اما میتونه به خوبی شما رو ورزیده کنه!

کتابهای پایه به پایه نشر الگو سطح سوالات پایینی دارند و حدالامکان پرهیز شود.

نظر شما چیه؟

خوب این هم از معرفی منابع! همچنین توصیه میکنم برای اطلاع بیشتر از مدیریت منابع یک رتبه برتر، مقاله تمام منابع من در سال کنکور نوشته محمدعماد سلامی دانشجوی پزشکی تهران رو هم مطالعه کنی.

نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

خوب حالا بگید تجربه و نظر با ارزش شما چیه؟ برامون کامنت کنید و در انتخاب منابع بهتر به دوست‌هاتون کمک کنید. اگر هم سوالی داشتید که مسلما در خدمتتون هستم، حتما بپرسید.

5 دیدگاه برای “معرفی جامع منابع کنکور برای رتبه شدن

  1. اشتراک‌ها: جامع‌ترین و پربازده‌ترین روش مطالعه زیست شناسی کنکور - حرفه‌ ای‌ یا

  2. اشتراک‌ها: اپلیکیشن‌هایی که هر دانش‌آموزی باید داشته باشه + لینک دانلود (قسمت اول) - حرفه‌ ای‌ یا

  3. اشتراک‌ها: صفر تا صد شروع تا موفقیت در کنکور 1401 - حرفه‌ ای‌ یا

  4. اشتراک‌ها: روش مطالعه ادبیات کنکور - حرفه‌ای‌یا

  5. اشتراک‌ها: صفر تا صد موفقیت در امتحانات تشریحی - حرفه‌ای‌یا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *