پشتیبانی و مشاوره خرید:

0917- 200 1422

5
0
0
Subtotal: تومان

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

راهنمای انتخاب آزمون آزمایشی مناسب داوطلبین کنکور

عناوینی که خواهید خواند

آزمون‌ آزمایشی شرایطی مشابه کنکور برای داوطلبین کنکور ایفا می‌کند. هر یک از این آزمون‌های آزمایشی راهبردها و سیاست‌های خاص خودشان را دارند و به طور معمول هر دو هفته یکبار و در روزهای جمعه برگزار می‌گردند. انتخاب آزمون مناسب و استاندارد چالشی است که هر دانش‌آموز و مخصوصا داوطلبین کنکور با آن سر و کار دارند. از شاخص‌ترین آزمون‌هایی که به منظور آماده‌سازی داوطلبین کنکور برگزار می‌شوند می‌توان به آزمون‌های شرکت تعاونی سنجش، کانون فرهنگی آموزش قلمچی، قاج، ماز و گزینه دو اشاره کرد.

شرکت در آزمون‌های آزمایشی برای هر داوطلب کنکوری ‌یکی از راه‌های کنترل استرس سر جلسه کنکور به حساب می‌آید و همچنین با ایجاد کردن شرایط و حال و هوای همانند کنکور باعث آشنایی هر چه بیشتر داوطلب با فضای کنکور شده و با بررسی نتایج بدست آمده آمادگی خود را برای کنکور بسنجد و تلاش خود را متناسب با این نتایج، تنظیم و مدیریت کند. همچنین با قرارگیری دانش‌آموز در محیط آزمون، روند تست‌زنی در مدت زمان تعیین شده آشنا شده و عملکرد خود را از این طریق بهبود بخشد.

اما سوال اینجاست که با وجود آزمون‌های آزمایشی متنوعی که در سطح کشور برگزار می‌شود، کدام یک برای دانش‌آموز کنکوری مفیدتر بوده و باعث پیشرفت و موفقیت در آزمون نهایی یعنی کنکور می‌شود و همینطور یکی از دیگر از چالش‌هایی در این انتخاب داوطلبین با آن مواجه می‌شوند این است که کدام آزمون دارای استاندارد مناسب است و بیشترین شباهت را به کنکور دارد.

در ادامه به بررسی نقاط ضعف و قوت هر یک از این آزمون‌های شبیه ساز کنکور می‌پردازیم. جهت اطلاع بیشتر تا آخر این مقاله‌ی حرفه‌ای‌یا همراه باشید.

معرفی آزمون‌آزمایشی سنجش

راهنمای انتخاب آزمون آزمایشی مناسب داوطلبین کنکور
سنجش

آزمون آزمایشی سنجش تحت نظارت سازمان تعاونی سنجش برگزار می‌شود. و این نکته مثبتی است که می‌توان در نظر گرفت. این سازمان دارای آزمون‌های ماهانه و آزمون‌های جامع است‌. همانطور که اشاره کردیم برگزارکننده این آزمون، سازمان سنجش است و با شرکت در این آزمون‌ها می‌توان به طور تقریبی با سطح کنکوری که در همان سال برگزار می‌شود، آشنا شد.

اما نکته ضعف این سازمان این است که درحالیکه هر سازمان در ماه ۴ آزمون برگزار می‌کند، سازمان سنجش در هر ماه تنها یک آزمون برگزار می‌کند، و تعداد کم آزمون‌ها را می‌توان نقطه ضعفی برای این سازمان در نظر گرفت. نکته ضعف دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، تاخیر در دسترسی به کارنامه آزمون‌ها است که بسیار از داوطلبین از این مورد گله دارند و آن را نقطه ضعف بزرگی به این آزمون قلمداد می‌کنند. همچنین آزمون‌های در طول سال سنجش برخلاف آزمون‌های جامع انتهای سال تعداد شرکت‌کننده‌های کمی دارد و کیفیت آن نیز چندان بالا نیست.

با این وجود، به گفته داوطلبان، سطح آزمون‌های جامع انتهای سال سازمان سنجش بسیار شبیه کنکور بوده و با شرکت در این آزمون‌ها می‌توان رتبه تقریبی خود را در کنکور دانست. همچنین تعداد شرکت‌کننده‌های این آزمون‌ها نیز بسیار بالاست.

معرفی آزمون کانون فرهنگی قلم‌چی

راهنمای انتخاب آزمون آزمایشی مناسب داوطلبین کنکور
 قلمچی

کانون فرهنگی قلم‌چی یکی از شناخته‌ترین آزمون در بین دانش‌آموزان است که در تمامی پایه‌های تحصیلی آزمون برگزار می‌کند. سطح سوالات این آزمون بالاتر از سطح سوالات کنکور است و طراحان این سوالات بر این باورند که اگر دانش‌آموزان اینگونه سوالات را پاسخ دهند، حتما کنکوری خوب را پشت سر خواهند گذاشت.

یکی از بزرگترین نقاط قوت سری آزمون‌های قلمچی برنامه راهبردی آن است که از بی نقص‌ترین برنامه راهبردی‌ها است. وجود زوج درس و پنجره باز در آزمون‌ها باعث می‌شود که دروس بارها مرور و تکرار شوند همچنین وجود ایستگاه‌های جبرانی باعث می‌شود که اگر دانش‌آموزان از برنامه درسی عقب افتاده باشند بتوانند جبران و ار رقابت عقب نیافتند. آزمون‌های قلمچی بالاترین جامع آماری را در بین آزمون‌های کشور دارند.

اما در کنار همه مزایا باید این را هم گفت که هزینه آزمون‌های این موسسه از سایر موسسات بالاتر است و علاوه بر هزینه آزمون‌، هزینه کتاب هم بر دانش‌آموزان تحمیل می‌شود.

معرفی آزمون آزمایشی گاج:

راهنمای انتخاب آزمون آزمایشی مناسب داوطلبین کنکور
 گاج

آزمون آزمایشی گاج به نوعی آزمون نسبتا نوپا محسوب می‌شود و دارای جامعه آماری پایین است. سطح سوالات این آزمون هم سطح با سوالات کنکور بوده و فراتر از آن نیست. برنامه راهبردی این آزمون شباهت زیادی به آزمون‌های قلمچی دارد.

هزینه آزمون‌های گاج از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و برای داوطلبانی که به دنبال آزمون های استاندارد با هزینه های کم هستند بسیار مناسب است.

معرفی آزمون آزمایشی ماز:

راهنمای انتخاب آزمون آزمایشی مناسب داوطلبین کنکور
 ماز

آزمون های ماز از همان ابتدا به صورت غیر حضوری و مجازی برگزار می‌شدند و همین امر موجب می‌شود رفت و آمد دانش‌آموزان کمتر شده و وقت آنها در مسیر تلف نشود. سطح سوالات آزمون‌های ماز دارای استاندارد مناسب است و با سوالات کنکور تطابق نزدیکی دارد همچنین در بین کارنامه‌هایی که ارائه می‌شود، کارنامه‌ی ماز جزء دقیق‌ترین کارنامه‌ها به‌شمار می‌آید.

همانطور که قبلا اشاره شد این موسسه نوپا است و جامعه آماری کمی دارد به همین دلیل شعبات آن در شهرهای کوچک وجود ندارد اما باید به این نکته هم اشاره کرد که آرمون های این موسسه مقرون به صرفه است.

معرفی آزمون آزمایشی گزینه دو:

یکی دیگر از موسسات معتبر که جامعه آماری بالایی را به خود اختصاص داده است آزمون آزمایشی گزینه دو می‌باشد. موسسه گزینه دو از همان ابتدای شروع به کار ادعا داشته است که طراحی سوالات آزمون‌ها، هم سطح و مطابق با سوالات کنکور است.

آزمون‌های گزینه دو به صورت ماهانه برگزار می‌شود و تمرکز بیشتر خود را به پایه دوازدهم معطوف می‌کند و آزمون‌های پایه‌های دهم و یازدهم را در دوره تابستان برگزار می‌کند.

نحوه طراحی آزمون‌های گزینه دو به صورتی انجام می‌گیرد که هر درس چندین بار مرور و تکرار شود و همین امر موجب تثبیت یادگیری و طولانی مدت در داوطلبین می‌شود.

یکی از نقاط قوت این آزمون ارائه سریع کارنامه داوطلبین است به نحوی که کارنامه‌ این آزمون‌ها عصر روز آزمون وارد سایت می‌شود و داوطلب می‌تواند در سریع‌ترین زمان عملکرد خود را ارزیابی کند. آزمون‌های گزینه دو دارای ۸ کارنامه هستند که عبارتند از: کارنامه اصلی، کارنامه زیر درس، کارنامه تخمین رتبه، کارنامه تعیین سطح تحصیلی، کارنامه روند تحصیل، کارنامه تحلیل آزمون و کارنامه مشاوره آموزشی.

راهنمای انتخاب آزمون آزمایشی مناسب داوطلبین کنکور
 گزینه دو

سخن پایانی:

همه‌ ساله دانش‌آموزان زیادی در موسسات مختلفی برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی ثبت‌نام می‌کنند. اگر می‌خواهید در این موسسات ثبت‌نام کنید، به فاکتور‌هایی مانند استاندارد بودن سوالات، سطح سوالات، هزینه آزمون‌ها و تطابق آزمون‌های موسسات با کنکور توجه داشته باشید.

دقت داشته باشید این آزمون‌ها زمانی به پیشرفت شما کمک می‌کنند که شما بعد از شناسایی نقاط ضعف و قوت، به طور اصولی روی ضعف‌های خود کار کرده و در آزمون‌های بعدی این نکات را به کار بگیرید. نقاط قوت خود را قوی‌تر کرده و نقاط ضعف را به نقاط قوت خود تبدیل کنید.

آیا شرکت در آزمون های آزمایشی در روند پیشرفت دانش‌آموزان موثر است؟

همانطور که گفتیم با شرکت در آزمون‌های آزمایشی، دانش‌آموز نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و با برطرف کردن این نقاط ضعف‌ها، می تواند پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

 کدام‌یک از آزمون‌ها دارای صرفه اقتصادی مناسب است؟

آزمون‌های ماز و سنجش در مقایسه با دیگر آزمون‌ها هزینه مناسب‌تری دارد.

کدام‌یک از آزمون‌ها تطابق بیشتری با کنکور دارد؟

آزمون‌های جامع سنجش، بیشترین تطابق را با کنکور دارد و می‌توان سطح کنکور را با این سوالات تخمین زد.

کدام‌یک از آزمون‌ها نسبت به کنکور سطح‌ سوال بالایی دارند؟

 کانون فرهنگی قلم‌چی سوالات سخت و چالشی‌تر از کنکور دارد.

  جدیدترین مقالات حرفه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ای یا

مدیریت آزمون ها

معرفی بهترین موسسات کنکور ایران​

کنکور یکی از پر استرس‌ترین آزمون سنجشی برای دانش‌آموزان ایرانی است. این آزمون به نوعی مشخص کننده وضعیت شغل و رقم زننده آینده هر دانش‌آموز

المپیاد شیمی
مدیریت آزمون ها

راهنمای جامع المپیاد شیمی 1403

المپیاد شیمی یکی از رشته‌های المپیادی است که علاوه بر جذابیت‌های منحصر به فرد خود؛ فرصت‌های تحصیلی، شغلی و مهاجرتی بسیاری دراختیار دانش‌آموزان قرار میدهد.

مشاور کنکور
دانستنی های عمومی کنکور

راهنمای جامع انتخاب مشاور کنکور 1404

کنکور یکی از کلیدی‌ترین آزمون‌های زندگی ماست و انتخاب مشاور کنکور به شیوه درست یک قدم کلیدی برای پیروزی در آن است. اما سوال اینجاست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا