پشتیبانی و مشاوره خرید:

0917- 200 1422

5
0
0
Subtotal: تومان

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

بهترین استفاده از هفته آخر کنکور؛ راهنمای جامع

عناوینی که خواهید خواند

هفته آخر کنکور به مثاله دورخیز یک فوتبالیست برای ضربه پنالتی! درسته تمرین و تلاش‌های مستمر و طولانی مدت اون بازیکن نقش بسیار پررنگی در نتیجه ضربه داره؛ اما همچنان اون دورخیز هم قراره تاثیر به سزایی بگذاره. دلیلش هم اینکه بر شرایط فکری و حتی جسمی بازیکن تاثیرگذاره! انگاری که این دورخیز میخواد میخواد جمعبندی بر تلاش‌هاش باشه.

هفته آخر کنکور و روزهای پایانی، چطور بهترین استفاده را داشته باشیم؟

بگذارید مشخص‌تر راجع به هفته آخر کنکور صحبت کنیم. سوال اینکه هفته آخر کنکور چقدر میتونه تاثیرگذار باشه؟ باید بگم این قابلیت رو داره که تا حد زیادی شما رو پایین بکشه! اما از طرف دیگه برای بالا کشیدن شما محدودیت داره. اگر هفته آخر کنکور رو خوب و مناسب بگذرونید، همون چه که داشتید رو به خوبی حفظ میکنید و مقداری ارتقا میدید. در ادامه تمام باید و نبایدهای هفته آخر کنکور رو باهم بررسی میکنیم.

استراتژی‌ها و نکات غیردرسی هفته آخر کنکور

اولین و مهمترین استراتژی هفته آخر کنکور اینه که کارهای جدید انجام ندید! این شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها میشه: شام، ناهار و صبحونه جدید، تفریحات جدید، مکان‌های جدید، دوست‌های جدید و… کارهای جدید هرچند بسیار ارزشمند هستند، اما میتونند با خودشون بی‌ثباتی بیارند. ما در هفته آخر کنکور نیاز داریم سبک زندگی روتین و همیشگی خودمون داشته باشیم و تمام تمرکزمون رو روی هدفمون بگذاریم. در ادامه سایر نکات مهمی که باید توجه کنید رو مرور میکنیم.

تنظیم ساعت خواب

از مهمترین نکاتی که در هفته آخر کنکور باید حواستون بهش باشه تنظیم ساعت خوابتونه. توصیه میکنم ساعت 6 صبح از خواب بیدار بشید و تا ساعت 10 یا 11 شب نخوابید. چرا؟ دلیل بیداری 6 صبح اینه که آزمون قرار ساعت 8 صبح برگزار بشه و 2 ساعت زمانی مناسبی برای آمادگی حضور در جلسه کنکور. اینکه بیدار بشید، کمی کششی کار کنید، صبحانه بخورید، اجابت مزاج کنید، پیاده روی داشته باشید، روی کاغذ بنویسید، لباس بپوشید و به سر جلسه برید. برای برخی مسافت خونه تا حوزه آزمون طولانی یا پرترافیک که در این حالت باید زودتر از خواب بیدار بشند.

همونطور که گفتم ظهرها رو هم نباید بخوابید. چون به سادگی خواب شب رو مختل میکنه. هرچقدر خسته‌تر باشید شب هم راحتتر میخوابید. شاید بگید اگر ظهر نخوابم نمیتونم خوب درس بخونم! یک اینکه اصلا قرار نیست سنگین درس بخونید! فقط مرورهای سریع. دو اینکه اشکالی نداره ساعت مطالعتون پایینتر باشه ولی درعوضش ساعت خواب منظم و انرژی بیشتری در صبح‌ها داشته باشید. از طرفی هفته آخر کنکور و نباید خودتون رو خسته کنید!

یادتون باشه اگر میخواید قهوه میل کنید فقط صبح‌ها یا نهایت ظهر! قهوه توانایی بالایی در مختل کردن خواب شما داره پس حتی اگر به خوردن قهوه عصرونه عادت دارید باید کنار بگذاریدش. مصرف لبنیات یا دمنوش‌های آرامبخش هم میتونه در خواب راحتتر شما موثر باشه.

تنظیم وعده‌های غذایی

اینکه در هفته آخر کنکور چه غذایی بخورید و در چه ساعتی بخورید اهمیت داره. چند نکته رو درمورد وعده‌های غذایی‌تون در نظر بگیرید:

  1. راس ساعت مشخصی غذا بخورید. اشتهای شما توسط هورمون‌ها تنظیم میشه و هورمون‌ها هم سیکل مشخصی برای ترشح دارند. اگر مصرف وعده‌های غذایی‌تون راس ساعت مشخصی باشه اشتهای بهتر و انرژی بالاتری در طول روز خواهید داشت.
  2. کم چرب باشه! غذاهای پرچرب دیرهضم هستند و باعث میشن سنگین و خواب آلود بشید. این موضوع میتونه باعث اختلال در خواب شما هم بشه.
  3. غذاهایی که مایعات و سبزیجات بیشتر دارند (مثلا خورشت کرفس!) میتونند از یبوست جلوگیری کنند. کارکرد مناسب دستگاه گوارشتون در سلامت جسمی و روانی‌تون تاثیر به سزایی داره.
تنظیم وعده‌های غذایی در هفته آخر کنکور اهمیت بالایی داره

اما به طور خاص، درمورد صبحونه، عادت کنید که با حجم زیاد بخورید. صبحونه شما قراره انرژی سر جلسه کنکور شما رو تامین کنه پس باید کامل و مغذی باشه. ناهار رو سنگین نخورید تا خواب آلودتون نکنه و بتونید ظهر رو بیدار بمونید. و درمورد شام، سبک و کم چرب و زودهنگام باشه تا بتونید خواب راحتتری داشته باشید.

توکل به خدا و دوری از استرس و تنش

به خدا توکل کنیم. فکر نکنیم همه چی دست ماست! در بهترین حالت شاید بتونیم بگیم 50 درصد شرایط در عهده ماست. گاهی هم پیش میاد که همه چی خارج از اراده ماست. در همچین مواقعی حرص و جوش خوردن بی معناست! مثل قرار گرفتن در یک جریان آب قوی! یا میتونیم دست و پای بیخودی بزنیم و بدتر خودمون رو اذیت کنیم، یا با آرامش اجازه بدیم جریان ما رو با خودش همراه کنه. این همراهی میتونه همون مسیر درستی باشه که بهش نیاز داریم.

طرز فکری سالم میتونه کلید رهابخش ما از استرس‌ها و تنش‌هامون باشه. برای داشتن این تفکر سالم، توکل به خدا، گفتگو با خالق هستی، دعا و نماز، تفکر و نوشتن روی کاغذ میتونه کمک‌رسان ما باشه و در داشتن حالی بهتر به ما کمک کنه. زمانی از روز رو برای اینکارها در نظر بگیرید. فکر نمیکنم درمجموع وقتی بیشتر از نیم ساعت از ما بگیره.

دوری از افراد منفی‌باف و منفی‌نگر

صحبت و معاشرت با افراد منفی‌باف و منفی‌نگر همیشه بده، هفته آخر کنکور بدتر. اگر کسی از این افراد خواست باهاتون صحبت کنه و حال بد خودش رو روی شما تخلیه کنه هرچه سریعتر بهش نه بگید و ازش فاصله بگیرید. برای خودتون ارزش قائل باشید. سعی کنید با افراد خوشبین، موفق و پرانرژی تعامل داشته باشید. افرادی که میدونید خیرخواه شما هستند و ازتون حمایت میکنند. حال خوب یا بد مسری و منتقل میشه. به افراد مناسب زنگ بزنید و حال خودتون رو خوب نگه دارید. پدر و مادر، خواهر و برادر، مشاورتون، دوستان نزدیک، دایی، عمه، خاله، و عمو، این ها افرادی هستند که میتونند گزینه‌های شما باشند.

تفکرات و نگرانی‌های شایع هفته آخر کنکور

یکسری فکرهای نگران‌کننده و شایع ممکنه در هفته آخر کنکور سراغ ما بیاد. بعضیشون برای همست و بعضی‌شون مختص ما! به هرصورت نوشتنشون روی کاغذ و منطقی فکر کردن راجع بهشون میتونه ما رو از بندشون آزاد کنه. درادامه نمونه‌هایی از این تفکرات رو قید میکنم:

  • جواب خانواده رو چی بدم! خانواده شما تنها افرادی هستند که به تلاش شما اهمیت میدند و نه نتیجه شما. پس اگر زحمت خودتون رو کشیدید بدونید که خانواده شما هم متوجه این موضوع هست و در هرصورت پشتیبان شما خواهد بود.
  • جواب فامیل و اقوام رو چی بدم! مگه اونا به شما جواب دادند؟ واسه هیچکس هم مهم نیست و همه یه مدت بعد همه چی یادشون میره. چون همه گرفتاری‌ها و مشکلات خودشون رو دارند که باید نگرانش باشند. نه کسی از شما جواب میخواد و نه شما به کسی جوابی بدهکارید!
  • این همه هزینه کردم! اگر نشه چی؟ بدونید که هزینه کردن لازمه هر موفقیتی! نیازه و باید برای هدفتون هزینه مالی و زمانی کنید و انرژی خودتون رو بگذارید. مثل یک سرمایه گذاری میمونه. افراد موفق کسانی هستند که ترس از شکست رو کنار میگذارند و روی اهداف و علایقشون سرمایه‌گذاری میکنند. ریسک همیشه وجود داره و باید شجاعت سرمایه‌گذاری روی خودمون و هدفمون رو داشته باشیم.
  • همه چی یادم رفته! این برای همست. توهمی بیش نیست. سوال رو که ببینید داده‌ها فراخوانی میشند. به جای اینکه مدام بگید یادم رفته یک آزمون بزنید و ببینید کجاها رو بلدید و کجا رو واقعا یادتون رفته و باتوجه به اون دوره‌هاتون رو تنظیم کنید.
  • کاشکی بیشتر میخوندم! دست بردارید ترخدا! الان چه وقت این حرفاست؟ هرچی بود تموم شد رفت. الآنتون رو دریابید. همه ما در زندگیمون کمکاری و اشتباهات زیاد داریم. باید بتونیم خودمون رو ببخشیم، در آغوش بکشیم و ادامه بدیم.

نهایتا هم اینکه بزرگنمایی نکنید کنکور رو! بدونید شما از کنکور کله گنده‌ترید و قراره حسابی دهن کنکور رو سرویس کنید. به خودتون اعتماد داشته باشید. کنکور رو کوچیک کنید و خودتون رو بزرگ. اعتماد به نفس به کسی آسیب نزده.

استراتژی‌ها و نکات درسی هفته آخر کنکور

مهمترین نکته درسی: نه مهم و نه نیازی که همه مطالب رو دوره کنید! من خودم به شخصه کمالگرایانه نوشته بودم و به مقدار زیادیش نرسیدم. مهم اینه که با اولویت پیش برید و خیالتون از دوره اصلی‌ترین مطالب راحت باشه. نهایتا هم حرف اصلی رو ماه‌ها تلاش‌های شما میزنه؛ پس اگر خوب تلاش کردید خیالتون راحت باشه و نگرانی رو کنار بگذارید.

چه مطالبی رو دوره کنیم و با چه اولویتی

مهمترین نکته اینه که در هفته آخر کنکور سراغ مطالب جدید نرید! وقت اینکار اصلا نیست! یک مطلب جدید رو برای اینکه خوب یاد بگیرید، بهش مسلط بشید، در حل تست‌هاش به سرعت مناسبی برسید رو باید مدت‌ها مطالعه و تمرین کرده باشید. خوندن مطالب جدید مثل این میمونه که به جای فروش میوه‌هایی که جمع کردید سراغ چیدن میوه‌های بیشتر برید و فرصت فروش رو از دست بدید!

در هفته آخر کنکور چه مطالبی رو دوره کنیم و با چه اولویتی؟

برای دروس حفظی مثل زیست و بخش‌هایی از شیمی کتاب درسی منبع اصلی شماست و برای ریاضی و فیزیک خلاصه‌هاتون و یا اگر جزوه جمع و جوری دارید. آزمون جامع زدن هم میتونه روش بسیار مناسبی برای دوره کردن نکات و تیپ تست‌های اصلی باشه. بهتره همه درس‌هاتون رو در یک روز دوره داشته باشید. اما برای هردرس اولویت تعیین کنید. اینکه چه مباحثی بیشتر نیاز به دوره دارند. یک آزمون جامع کنکور به خوبی میتونه نقاط ضعف و قوتتون رو نشون بده و مباحث رو براتون اولویت‌بندی کنه.

تورق سریع دروس

در هفته آخر کنکور فرصتی برای موبه‌مو خوندن دروس نیست. باید تورق سریع داشته باشید. به این معنی که کتاب رو باز میکنید و به تیترها و عناوین نگاه میکنید و ورق میزنید. فقط جاهایی تمرکز میکنید که حس میکنید نیاز به دوره دارید. قرار نیست یه کار کامل و تمام و عیار باشه. پس وسواسی نشید. طبیعی اگر یکسری مطالب رو جا بگذاریم، اما مطمئن باشید درمجموع اینکار حسابی به نفع شماست.

موقع تورق کردن چند تا هایلایت دستتون باشه. هرجایی که نیاز دیدید رو هایلایت کنید. این هایلایت ها میتونه برای یک دوره خیلی سریع نهایی کمکتون کنه. باید هرچند تا صفحه فقط یک تیکه رو هایلایت کنید. طوری که نهایتا بتونید کل هایلایت‌های کتابتون رو تو نیم ساعت دوره کنید. به شخصه که اینکار رو کردم نرسیدم دورشون کنم اما با این حال خود انجام دادنش به تمرکز کردنم کمک میکرد.

آخرین آزمون جامع

آخرین آزمونی که میزنید باید کنکور جامع داخل سال قبل باشه. یعنی اگر کنکور 1402 دارید باید کنکور داخل 1401 رو بدید. روز دوشنبه یا سشنبه رو برای اینکار پیشنهاد میکنم. نیازی نیست دوره‌هاتون رو تمام کنید و بعد آزمون بدید. تا روز کنکور خودتون هم وقت دارید تا روی اشتباهاتتون و نواقصتون کار کنید. در این مقاله روش صحیح آزمون دادن رو هم میتونید مطالعه کنید.

بیشتر یک آزمون در هفته آخر رو توصیه میکنم. آزمون دادن کاری انرژی‌بره. خواهشا هفته آخری طوری خودتون رو خسته نکنید که توانی برای تمرکز کردن نداشته باشید. برای یک آزمون خوب و فراخوانی اطلاعات، مغز ما نیاز به استراحت و خواب کافی و مواد مغذی داره. تلاش بیش از حد و فشار زیاد در هفته آخر کنکور میتونه نتیجه عکس بده.

کل هفته رو برنامه‌ریزی کرده باشید

حالا، با استفاده از نکاتی که بهتون گفتم، بشینید و کل هفته از شنبه تا روز قبل کنکورتون رو برنامه‌ریزی کنید. یه برنامه منسجم میتونه خیال شما رو از بابت دوره مطالت راحت کنه. اینکار استرس شما رو به شدت کاهش میده. توصیه میکنم بیشتر از هشت ساعت در یک روز نگنجونید. همچنین برنامه‌ریزی رو در بدترین حالت در نظر بگیرید و نه بهترین حالت! گاهی بچه‌ها هفته آخر کنکور رو طوری میچینند که کل سال هم واسش کمه!

جمعبندی صحبت نهایی

خیلی خوشحالم که تا اینجا همراهم بودید. با رعایت کردن نکات بالا یک هفته آخر طلایی رو میتونید داشته باشید. مواردی که گفتم همه برخاسته از علم و تجربه منو کلی دانش‌آموز و مشاوره. پس سهل‌انگاری نکنید و به کار بگیرید. اگر همچنان حرفه ای یا سوالی یا موردی دارند من اینجا هستم تا کمکتون کنم. آرزوی آرامش دارم براتون.

مجموعه مقالاتی که برای موفقیت در کنکور لازم و واجب و حیاتی:

  جدیدترین مقالات حرفه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ای یا

مدیریت آزمون ها

معرفی بهترین موسسات کنکور ایران​

کنکور یکی از پر استرس‌ترین آزمون سنجشی برای دانش‌آموزان ایرانی است. این آزمون به نوعی مشخص کننده وضعیت شغل و رقم زننده آینده هر دانش‌آموز

المپیاد شیمی
مدیریت آزمون ها

راهنمای جامع المپیاد شیمی 1403

المپیاد شیمی یکی از رشته‌های المپیادی است که علاوه بر جذابیت‌های منحصر به فرد خود؛ فرصت‌های تحصیلی، شغلی و مهاجرتی بسیاری دراختیار دانش‌آموزان قرار میدهد.

مشاور کنکور
دانستنی های عمومی کنکور

راهنمای جامع انتخاب مشاور کنکور 1404

کنکور یکی از کلیدی‌ترین آزمون‌های زندگی ماست و انتخاب مشاور کنکور به شیوه درست یک قدم کلیدی برای پیروزی در آن است. اما سوال اینجاست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا