پشتیبانی و مشاوره خرید:

0917- 200 1422

5
0
0
Subtotal: تومان

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

بزرگترین دلیل پشت کنکور موندن

عناوینی که خواهید خواند

شاید گاهی نتونیم دقیقا بگیم چه راهی بهترینه! اما وقتی راه‌های نادرست رو کنار بگذاریم بهش نزدیک و نزدیکتر میشیم. درواقع شناخت دلایل پشت کنکور موندن هم همین لطف رو در حق ما میکنه. از مجسمه‌سازی پرسیدند چطور مجسمه‌ای به این باشکوهی ساختی؟ گفت بخش‌هایی از سنگ که مجسمه نبودند رو برداشتم! پس به واقع با حذف اشتباهات و خطاها میتونیم به راه درست نزدیکتر شیم.

در این مدت زمان زیادی که در حیطه کنکور گذاشتم و مسیر دانش‌آموزان مختلف رو رصد کردم، مشکلات تکراری و مشابهی رو دیدم که نهایتا باعث میشد دانش‌آموزان به اونچه که باید نرسند. اینجا موارد رو برای شما شرح میدم تا از تکرارشون جلوگیری کنید.

اولین دلیل، عدم شروع در زمان مناسب

داشتن فرصت و زمان مناسب فاکتور خیلی مهمی در موفقیت آدماست! بعضی میگن موفقیت یعنی حضور در مکان مناسب و در زمان مناسب! اگر زمانبندی مسیر ما برای هدفمون مناسب نباشه؛ حتی اگر باهوشترین هم باشیم با شکست مواجه خواهیم شد. حالا برای موفقیت در کنکور چه میزان زمان نیاز داریم؟ نمیشه هیچ حکمی برای همه تعیین کرد! مساله هم درواقع همینه! باید شرایط خودتون رو بسنجید. سوال اینه که چه فاکتورهایی تعیین میکنند چقدر زمان نیاز داریم؟

زمان مورد نیاز هرفرد برای موفقیت در کنکور

به پایه درسی شما، ضریب هوشی شما، منابع و لوازم و وسایلی که در اختیار دارید، دبیرهاتون و قدرت مدیریت زمان و کارهای جانبی و شخصیتون بستگی داره. باید حواستون باشه تسلط روی یک مبحث ممکنه برای یک نفر یک ماه و برای دیگری یک هفته طول بکشه. دلیلش هم تفاوت در مواردی که نام بردم! کاری که باید کنیم اینه که یه دید معقول از وضعیت خودمون پیدا کنیم و مطابق اون هدفگذاری کنیم.

در زمان درست شروع کنید و به اندازه زمان بگذارید.

یکسری چیزها رو نمیتونید تغییر زیادی ایجاد کنید! مثل ضریب هوشی و شاید مدرسه و دبیرهاتون. پس نگران این موارد نباشید. اما مواردی که دست شماست رو باید تا میتونید بهینه کنید! جلوتر راجع بهش صحبت میکنم. اما درنهایت، برای یک دانش آموز عادی رسیدن به رشته و دانشگاه‌های برتر کم کم یکسال زمان میبره! پس اولین دلیل پشت کنکور بودن رو بگذارید سره این که دانش‌آموزان به حد کافی زمان هزینه نمیکنند!

انتخاب بازه زمانی مناسب

پس تا اینجا گفتیم بخش اصلی شکست و موفقیت ما فاکتور زمانیه؛ و اگر بخوایم به موفقیت برسیم باید حداقل یکسال از زندگیمون رو هزینه کنیم. اما خب ارزش زمان مثل طلا در نوسانه! اگر زمان مناسبی رو هزینه کنیم میتونیم زمانی کمتری رو هزینه کنیم!

اگر دانش‌آموز سال پایه یعنی دهم و یازدهم هستید، توصیه دارم تست زدن و شرکت در آزمون ها رو سفت بچسبید و شروع کنید. با اینکار مطالب به حد کافی دوره میشن، پایه‌های درسی شما شکل میگیره، با روش‌های مطالعه و آزمون دادن آشنا میشید، فشار و استرس سال کنکورتون کم میشه و… پس حتما اگر دهم یا یازدهم هستید این فرصت رو از کف ندید.

درمورد پشت کنکوری‌ها هم، یادتون باشه توهم داشتن زمان زیاد میتونه گریبان‌گیرتون بشه! اگر از تابستون یا مهر شروع میکنید سعی کنید قدم‌های اول رو محکم بردارید. از آزمون‌ها کمک بگیرید تا خیالتون راحت باشه درس‌ها رو اونطور که باید دارید یاد میگیرید. یکسال پشت کنکور برای موفقیت زمان مناسبی به شرطی که درست استفاده بشه! این یکسال سریعتر چیزی که فکر میکنید میگذره پس چه بهتر که با نتیجه و خاطره‌ای دلخواه تمام شه.

دومین دلیل، روش‌ها و ابزارهای نامناسب

به سادگی استعدادها تلف میشند، سره اینکه نمیدونند از چه لوازمی و چطور استفاده کنند. ده‌ها نوع چاقو داریم که هرکدوم برای هدف خاصی ساخته شدند و به روش خاصی هم استفاده میشند. آشپزی موفق که چاقوی درست رو به روش درست استفاده کنه. میدونم که متاسفانه گاها شرایط اقتصادی این مساله رو دشوار میکنه، اما یادتون باشه که برای هر هدفی باید سرمایه‌گذاری کرد.

برای موفقیت در کنکور نیاز دارید از ابزارهای مناسب و به شیوه مناسب استفاده کنید.

ابزارهای مناسب برای موفقیت در کنکور

اولین چیزی که شما نیاز دارید کتاب‌های تست مناسب! این کتاب‌ها کاملا ضروری هستند و داشتنشون یک اجباره! سوالات کنکور رو نمیتونید در زمان محدود خودش پاسخ بدید مگر اینکه از قبل نمونه‌های زیادی رو دیده و تمرین کرده باشید و راه حل‌های کوتاه و مفهومی رو بلد باشید. بحث خیلی مهم بعدی انتخاب مناسب منابع! در مقاله معرفی جامع منابع برای موفقیت در کنکور به طور مفصل شما رو در این زمینه راهنمایی کردم.

مورد بعدی آزمون هاست! همیشه گفتم صرف اینکه بتونید تست‌های کتاب تستتون رو حل کنید به این معنی نیست که میتونید در آزمون هم موفق بشید. درواقع برای موفقیت در آزمون چیزی بیشتر از بلد بودن حل تست رو نیاز دارید! اینکه چطور زمانتون، استرستون، بی‌دقتی‌هاتون، انرژی و توان بدنیتون و… رو مدیریت کنید. حتی اگر در موسسات ثبت‌نام نمیکنید، توصیه میکنم در خونه از خودتون آزمون زماندار بگیرید.

سومین مورد رو دانش مشاوره کنکور میدونم. میتونید با یک مشاور کنکور کاربلد حداقل برای چند ماهی کار کنید تا راه و روش درست رو یاد بگیرید و بعد اون خودتون ادامه بدید. مثل برنامه‌ریزی، مدیریت زمان، کنترل استرس و… خوندن مقالات بلاگ حرفه‌ای‌یا هم میتونه یک مکمل یا حتی جایگزین عالی باشه! بدون تعارف میگم که دانش و اطلاعات موجود در مقالات ما رو قرار نیست جایی پیدا کنید و حتی اگر مشاور هم دارید توصیه اکید به خوندنشون میکنم.

روش‌های مناسب موفقیت در کنکور

اگر بهترین کتاب تست رو داشته باشید و بهترین آزمون رو شرکت کنید، بازم تا زمانی که روش درست استفاده ازشون رو ندونید راه به جایی نمیبرید. روش درست استفاده از ابزارهاتون اگر اهمیتش از خود ابزار بیشتر نباشه کمتر نیست!

استفاده از روش های درست مساله کلیدی برای موفقیت در کنکور

همونطور که کمی عقب‌تر گفتم دانش مشاوره اینجا خیلی میتونه گره‌گشا باشه. اما همه چیز نیست. از دانش مهمتر تجربه شماست. به واقع تا تجربه نباشه دانش چندان کمکی نمیکنه. برای مثال من همیشه روش آزمون دادن رو وقتی به دانش‌آموزانم یاد میدم که حداقل یکی دو آزمون زده باشند. و الا کسی که الفبای آزمون رو تجربه نکرده چطور میشه بهش جمله‌سازی یاد داد؟

این مورد دوباره گره میخوره با بحث اولمون، شروع در زمان مناسب. اگر زمان مناسب بگذارید و تجربه کنید، کم کم بازدهی شما افزایش پیدا میکنه و روش‌های مخصوص خودتون رو پیدا میکنید. یک ساعت مطالعه کسی که مدت‌ها تجربه درس خوندن برای کنکور رو داره خیلی فرق داره با کسی که تازه شروع کرده.

صحبت نهایی

چی بهتر از اینکه پای تجارب دیگران بشینیم؟ تا شاید اینبار خودمون تجارب بهتری رو خلق کنیم. از صمیم قلبم براتون بهترین اتفاقات رو میخوام. امیدوارم مطالبی که نوشتم بهتون کمک کنه، حتی اگر این کمک ذره‌ای باشه. مثل همیشه از دیدن نظراتتون خوشحال میشیم و انرژی میگیریم، اگر هم سوالی بود همینجا هستیم تا کمکتون کنیم.

مجموعه مقالاتی که برای موفقیت در کنکور لازم و واجب و حیاتی:

  جدیدترین مقالات حرفه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ای یا

بهترین مشاورین کنکور ایران
معرفی منابع کنکور

آیا بهترین مشاورین کنکور ایران را می‌شناسید؟

لقب بهترین مشاورین کنکور ایران به کسانی داده می‌شود که دارای 5 ویژگی باشند. این مشخصه‌ها عبارت‌اند از: داشتن دانش فنی، تجربه، سواد برقراری ارتباط، تعهد و نظم.

معرفی بهترین دبیران شیمی کنکور
معرفی منابع کنکور

معرفی بهترین دبیران شیمی کنکور

اهمیت درس شیمی در کنکور سراسری و تاثیری که روی رتبه داوطلب داره، آشنایی با بهترین دبیران شیمی کنکور رو به یک مسئله مهم و

معرفی بهترین اساتید درس زیست شناسی کنکور
معرفی منابع کنکور

معرفی بهترین اساتید زیست شناسی کنکور

شناخت بهترین اساتید زیست شناسی کنکور با توجه به اینکه این درس، مهم‌ترین درس تخصصی رشته علوم تجربیه و بالاترین ضریب رو در بین دروس

2 دیدگاه دربارهٔ «بزرگترین دلیل پشت کنکور موندن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا