پشتیبانی و مشاوره خرید:

0917- 200 1422

5
0
0
Subtotal: تومان

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

راه هایی برای کاهش خستگی مطالعه

عناوینی که خواهید خواند

خستگی و کسالت ناشی از مطالعه میتونه توی هر دورانی سراغ ما بیاد اما در اواخر سال کنکور شدت میگیره. دلایل مختلفی همچون درس خوندن طولانی مدت، تکراری شدن دروس، تحلیل قوه جسمانی، فشارهای روحی و روانی  و… میتونه باعث این مساله بشه. اما خوب مثل هر چالشی دیگه‌ای در مسیرمون، باید بتونیم این چالش هم مدیریت کنیم.

در ادامه راه های کاهش خستگی مطالعه رو بررسی خواهیم کرد.

فضای مطالعه مناسب

یک فضای مطالعه مناسب میتونه تا حدود زیادی به تازه و سرحال نگه داشتن ما کمک کنه! فضای مطالعه باید جوری باشه که از کار کردن درش لذت ببریم و اینطوری خستگی ناشی از مطالعه خیلی کمتر میشه. در ادامه باهم بررسی میکنیم که این فضای مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشه.

زیبایی فضای مطالعه
از زیبایی فضای مطالعتون غافل نشید.

زیبایی ظاهری مکان مطالعه

خوبه که مکانی که درش درس میخونیم آراسته باشه! این آراستگی هم قرار نیست هیچ هزینه ای داشته باشه مگر مقداری زمان و حوصله. اولین قدم اینه که اتاقتون رو مرتب نگه دارید. بی نظمی ظاهری و باطنی (مثلا لباس های تو کمدمون) همگی میتونه روی خستگی ذهن ما تاثیر داشته باشه.

دومین مرحله اینه که بهش زینت بدید. استفاده از گلدون و گیاه، پوسترهای زیبا، عکس نوشته و متن همگی باعث میشه که ذهن ما تازه بشه و جون مجدد بگیره.

مطبوع سازی هوای مکان مطالعه

حتما سعی کنید هر از گاهی و حداقل یک بار در روز پنجره اتاقتون رو باز کنید تا هوای تازه وارد خونه بشه. اکسیژن تازه باعث رفع خواب آلودگی و خستگی میشه. همچنین میتونید یک اسپری خوشبو کننده در اتاق بگذارید و هر از گاهی ازش استفاده کنید تا از بوی خوش اتاق لذت ببرید و ازش حس خوب و مثبت بگیرید.

تغییر مکان مطالعه

درسته که عادت کردن به یک مکان خاص باعث افزایش بهره وریمون میشه! ولی خوب نباید از تغییر هم ترسی داشت. مثلا رفتن به کتابخونه میتونه گزینه خیلی خوبی باشه! بودن در یک اجتماع باعث میشه که موقع کار احساس تنهایی نکنیم و خستگی بر ما غالب نشه. همچنین جون خودمون رو در جمعی از رقیبان میبینیم خودش میتونه باعث انگیزه و تلاش بیشتر ما بشه.

عدم تکرار مکررات و داشتن خلاقیت

اگر همیشه به یک شکل و یک روش درس بخونیم خوب مسلما دچار خستگی ناشی از تکرار مکرر میشیم! باید هر ازگاهی تغییراتی در کارمون ایجاد کنیم که باعث بشه کارمون رنگ و بوی تازه ای بگیره. حالا بیاید بررسی کنیم که دقیقا باید چکارهایی کنیم.

یکنواختی یعنی خستگی
با ایجاد تغییرات از خستگی مطالعاتی جلوگیری کنید.

استفاده از ابزارهای جدید

سعی کنید از ابزارهای متفاوتی برای درس خوندن استفاده کنید، مثلا هر از گاهی مسائل ریاضی رو روی وایت برد و با ماژیک حل کنیم. یا توی یادداشت برداری هامون به جای یه مقدار از خودکارهای رنگی هم استفاده کنیم (ولی خوب شورشو در نیاریم). همچنین استفاده از منابع تازه و تکمیلی میتونه باعث باشه انگیزه بیشتری برای ادامه مطالعه پیدا کنیم.

راستی، یک سری منبع درجه یک و خوشپخت هم حرفه‎‌ای‌یا براتون داره! اگر میخواید بیشتر با این منابع آشنا بشید توصیه میکنم اینجا (+) کلید کنید و وارد فروشگاه حرفه‌ای‌یا بشید.

استفاده از روش های جدید

یه مقدار شیوه مطالعمون رو عوض یا متنوع‌تر کنیم. یعنی خوب مثلا تست زنی هامون رو برای تنوع هم که شده به صورت آزمونی و زماندار کنیم. برای دوره خلاصه نویسی انجام بدیم. یک مقدار با صدای بلند درس بخونیم. سعی کنیم درس رو برای یک فرد فرضی توضیح بدیم. هر از گاهی با دوستامون جمع شیم و آزمون ها رو رفع اشکال کنیم. روی زمین بشینیم درس بخونیم و…

مورد بعدی که توصیه میشه انجام بدید اندازه گیری تعداد تستتون در روزه! اینجوری هم ساعت مطالعتون مفیدتر میشه و هم از رقابت با خودتون برای بیشتر کردن تعداد تستتون میتونید لذت ببرید.

هیجان، معجون کاهش خستگی

تجربه طییف وسیعی از احساسات باعث کاهش یکنواختی و خستگی میشه. یکی از احساساتی که قدرت خوبی در خارج کردن ما از یکنواختی داره هیجان هستش! راه‌های مختلفی برای تجربه هیجان هست؛ مثل دیدن یک فیلم هیجان انگیز، یک بازی کامپیوتری جذاب، صحبت‌های هیجان انگیز با دوستان، ورزش‌های کم خطر و در عین حال هیجان انگیز.

اینکه کدوم راه رو انتخاب کنید با شماست ولی خوب حتما توصیه میکنم در هفته چند باری هیجان رو تجربه کنید.

دوپینگ

کنکور از محدود جاهایی هست که دوپینگ درش مجازه! در ادامه چند راه برای دوپینگ کردن بهتون میگم که باعث میشه بتونید با توان بیشتری این مسیر چالش برانگیز رو تا آخر طی کنید.

دوپینگ مطالعاتی
انرژی خودت رو برای ادامه مسیر تامین کن.

استفاده از مکمل ها

در همه داروخونه‌ها یکسری قرص ها و مکمل ها برای افزایش انرژی، تامین نیازهای ضروری بدن و افزایش اشتها وجود داره. نمیشه از این داروها زیاد و بلند مدت استفاده کرد ولی خوب به طور محدود و در مواقع واقعا مورد نیاز میتونه گزینه خوبی باشه.

استفاده از دمنوش‌ها

برای کاهش خستگی باید دلیل خستگی رو از بین ببریم! یکی از دلایل خستگی کار کردن دراز مدت تحت استرس زیاد. استفاده از دمنوش هایی مثل گل‌گاوزبون، بهارنارنج، استخودوس و سایر دمنوش ها میتونه کمک کنه که آرامش بیشتری داشته باشیم و این استرس تعدیل بشه.

استفاده از روانپزشک

بعضی دانش‌آموزان در این سال مسائل جدی پیدا میکنند و نیاز به توجه خاصی دارند. سردردهای مکرر، درد معده، بیخوابی، افسردگی و… از این عوامل هستند. احتمال زیاد بعد از کنکور این موارد خودشون درست خواهند شد اما تا اون موقع بهتره که از یک روانپزشک کمک بگیرید. روانپزشک هم درصورت نیاز یکسری قرص‌ها براتون مینویسه که میتونند کمک حال باشند.

جمعبندی

خستگی میتونه اصطکاک چرخ‌های موفقیت ما رو افزایش بده. در این مقاله سعی کردیم راهکارهایی برای صیقل دادن و روغن کاری چرخ ها رو باهم بررسی کنیم ولی خوب این پایان راه نیست! سعی کنید حتما حتما به کار ببندید راهکارهای گفته شده رو چون صرف خوندنشون قرار نیست کمک خاصی کنند. استفاده از این راهکارها لزوما برای موقعی نیست که خسته شدیم، و اصلا چه بهتر که حتی وقتی استفاده کنیم که اصلا خسته نیستیم. به اصطلاح معروف، پیشگیری بهتر از درمان! همچنین پیشنهاد میکنم حتما نگاهی هم به این مطالب داشته باشید.

مجموعه مقالاتی که برای موفقیت در کنکور لازم و واجب و حیاتی:

  جدیدترین مقالات حرفه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ای یا

مدیریت آزمون ها

معرفی بهترین موسسات کنکور ایران​

کنکور یکی از پر استرس‌ترین آزمون سنجشی برای دانش‌آموزان ایرانی است. این آزمون به نوعی مشخص کننده وضعیت شغل و رقم زننده آینده هر دانش‌آموز

المپیاد شیمی
مدیریت آزمون ها

راهنمای جامع المپیاد شیمی 1403

المپیاد شیمی یکی از رشته‌های المپیادی است که علاوه بر جذابیت‌های منحصر به فرد خود؛ فرصت‌های تحصیلی، شغلی و مهاجرتی بسیاری دراختیار دانش‌آموزان قرار میدهد.

مشاور کنکور
دانستنی های عمومی کنکور

راهنمای جامع انتخاب مشاور کنکور 1404

کنکور یکی از کلیدی‌ترین آزمون‌های زندگی ماست و انتخاب مشاور کنکور به شیوه درست یک قدم کلیدی برای پیروزی در آن است. اما سوال اینجاست

3 دیدگاه دربارهٔ «راه هایی برای کاهش خستگی مطالعه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا