پشتیبانی و مشاوره خرید:

0917- 200 1422

5
0
0
Subtotal: تومان

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

کنکوری زندگی کن!

عناوینی که خواهید خواند

ما باید سعی کنیم در کل زندگی خودمون، بهترین سبک زندگی رو داشته باشیم. کنکور فرصت مناسبی هست که سبک زندگی خودمون رو قشنگتر کنیم و بهونه‌ای هست برای تغییر نحوه زندگی و رسیدن به زندگی سالم‌تر. ولی خب سبک زندگی در سال کنکور با بقیه سال ها کمی متفاوته؛ چون که رقابت سنگینه و باید بیشتر وقت ما برای کنکور باشه. در اینجا میخوام درباره‌ی عادت های غذایی، ورزش، نحوه نشستن برای مطالعه، خواب، عبادت، استراحت، مدرسه و تفریحات صحبت کنم.

قبلش حتما توصیه میکنم در کنار این مقاله، مقاله حفظ سلامت روحی و روانی در سال کنکور و همچنین حفظ سلامت جسمی در سال کنکور رو هم مطالعه کنید چون از واجباته!

عادت های غذایی

نیاز به توضیح نداره که باید 3 وعده غذایی کامل میل بشه. در خوردن زیاده روی نکنید و تا قبل از اینکه سنگین بشید دست از غذا بکشید؛ یعنی اونجایی که میگید من دیگه این 2 لقمه رو بخورم دیگه نمیخورم! همون دو لقمه رو نخورید تا یکم جا برا نفس کشیدن داشته باشید! اون دو لقمه نخوردن هم مبارزه با هوای نفس هست و ارادتون رو قوی میکنه؛ هم دیگه سنگین نمیشید چون باعث تنبلی میشه و ذهنتون برای درس درست کار نمیکنه.

خوبه حداقل 20 دقیقه یا نیم ساعت بعد از ناهار یا شام استراحت کنید و مطالعه سنگین نکنید (البته میتونید مطالعه سبک داشته باشید؛ مثل مرور لغات).
در خوردن میان وعده‌ها زیاده روی نکنید. شکم‌ پر باعث کمبود خون‌رسانی به مغز میشه. سعی کنید میان وعده‌ها از مواد غذایی غنی از کربوهیدارت، مثل خرما یا شکلات باشه.

ورزش

حتما یک ورزش هوازی در برنامه داشته باشید؛ میتونه دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی یا دویدن باشه. بهتره این ورزش صبح‌ها قبل از شروع درس باشه. ورزش غیر هوازی (مثل نرمش کردن در خانه) هم هست که میتونید صبح ها قبل درس انجام بدید و وقت کمتری از ورزش هوازی میگیره.

ورزش موجب سلامتی است
ورزش نشه فراموش!

بهونه‌ی کمبود وقت هم بذارید کنار؛ 10 دقیقه نرمش به کنکور شما لطمه‌ای نمیزنه؛ بلکه انرژی شمارو برای مطالعات بعدی افزایش میده. بهونه‌ی دیگه میمونه تنبلی، که برمیگرده به خودتون که چقدر برای خودتون و سلامتیتون ارزش قائلید. یک نکته اینکه در سال کنکور کلاس ورزش یا سالن فوتبال رو کلا تعطیل کنید (مگر روزهای استراحت که در ادامه به اون اشاره میکنم).

نحوه نشستن برای مطالعه

بهترین روش، نشستن پشت میز مطالعه هست. سعی کنید اصولی بشینید (نحوه اصولی نشستن در گوگل جست و جو کنید)؛ اگه اصولی نشستن زیاد باعث خستگی شما میشه؛ به جای تغییر حالت دادن خودتون (به حالت غیر اصولی)، بلند شید و کمی راه برید و در حد 1 دقیقه استراحت کنید. یک نکته هم اشاره کنم برای میز مطالعه نیازی به چراغ مطالعه نیست چون باعث ضعف چشم میشه.
اگه با روش دیگه ای میخونید(مثلا خوابیده میخونید یا راه میرید) و به اون روش عادت کردید؛ میتونید به همون روش ادامه بدید به شرطی که به سلامتی شما لطمه نزنه (نگاه نکنید الان مشکلی ندارید؛ پس فردا که پا به سن میذارید اون وقت اثرات این بد نشستن یا این عادت های بد غذایی رو میبینید.).

خواب

خواب کافی فراموش نشه؛ حدود 8 ساعت خواب داشته باشید (البته برای افراد مختلف بالا پایین داره من دیگه میانگینشو گفتم). اگه نیاز شد از ساعت مطالعه کم کنید ولی از ساعت خواب کم نکنید. شاید با خواب در روز 1 ساعت کمتر مطالعه کنید ولی با اون خواب، هر درسی که در اون روز خونده میشه رو با بازدهی بالاتری یاد میگیرید و در کل سود میکنید.

شب‌ها بهترین موقع برای خواب ساعت 11 یا قبل اون هست. اگه بین طلوعین (بین اذان صبح و طلوع آفتاب) بیدار باشید که غوغاست! ظهر خوابیدن هم عالیه ولی به شرطی که مقدار اون زیاد نباشه و شب قبل از اون زیاد نخوابیده باشید (خواب ظهر کمتر از 1 ساعت باشه و بلافاصله قبل یا بعد اذان ظهر باشه (نه ساعت 3 یا 4 بعد از ظهر)).

عبادت

عبادت در سال کنکور
نقش عبادت در موفقیت ما در کنکور

در مسیر کنکور از عبادت واجبتون، مخصوصا روزه‌هاتون نزنید که دنیا ارزش اونو نداره. چیزی از عبادت‌های واجب کم نکنید ولی برای عبادت های مستحب مختار هستید. اگه عبادت مستحب وقت زیادی از شما نمیگیره، سعی کنید کمی هم مستحبات داشته باشید؛ فراموش نکنید هرچه که دارید از خداست و موفقیت شما دست خداست و باید فقط از او کمک بخواید.

استراحت

میتونید هردو هفته یکبار بعد آزمون و تحلیل اون استراحت داشته باشید (اگه آزمونتون هر دو هفته 1 بار هست). تفریحات هم سالم باشه تا به درستون لطمه‌ای نزنه؛ مثلا میتونه بیرون رفتن با دوستان باشه یا تماشای فیلم مفید یا فوتبال بازی کردن و … . بعد مدرسه بین 1 تا 2 ساعت استراحت کنید و بعد درس رو شروع کنید.

زنگ های تفریح هم وقت استراحت هست. اگه زنگ کلاس قبل از زنگ استراحت، مطالب مفید و سنگینی یاد گرفتید و معلم واقعا تمام زنگ رو درس داد و حسابی فعالیت کردید؛ میتونید زنگ تفریح واقعا استراحت کنید؛ ولی اگه نه؛ زنگ کلاس مفید نبوده و معلم کار خاصی نکرده؛ زنگ تفریح مطالعه داشته باشید که میتونه مرور لغات یا تست آرایه باشه.

مدرسه

در مدرسه، از کسایی که وقت شمارو میگیرن در حد مطلوب پرهیز کنید. از همنشین بد جدایی جدایی. سعی کنید از معلم خودتون جلوتر باشید که وقتی سر کلاس میرید مطالب رو بلد باشید و وقت برای رفع اشکال و سوالات شما باشه. اگه قبلش مطلب رو نخونده باشید تازه میخواید یاد بگیرید و سوال خاصی نمیتونید بپرسید ولی اگه قبلش مطالعه کرده باشید؛ سر کلاس هم مروری بر مطالب هست هم رفع اشکال.

البته به فردش هم بستگی داره؛ بعضی خودشون با خودخوانی خوب یاد نمیگیرن و وقت زیادی ازشون میگیره ولی با معلم خیلی سریع یاد میگیرن؛ بستگی به خودتون داره.

یک خوبی دیگه که پیش خوانی داره اینه که شما مطلب رو یاد گرفتید و نکات تست ها هم یادداشت کردید؛ وقتی سرکلاس میرید؛ متوجه نکات تکراری معلم که در تست ها هم هست میشید و الکی اونارو یادداشت نمیکنید و اگه معلم به نکته ای اشاره کنه که در کتاب، درسنامه و تست نبوده؛ متوجه میشید و اونو یادداشت میکنید.

نکات استاد رو گلچین کن
در مدرسه هم باید کنکوری زندگی کرد.

حتما با بچه ها بحث علمی کنید و رفع اشکال کنید و خلاصه چرت و پرت نگید با هم. بحث علمی هم مفید باشه‌ها! روی ابهام های الکی که آخرش به نتیجه درستی نمیرسه بحث نکنید. میتونید کتاب‌های کمک درسی خودتون رو با هم عوض کنید و تست‌های علامتدار همدیگه رو بزنید.

تفریحات

گوشی رو حتما نباید کنار گذاشت. میتونید تمام برنامه های ارتباطی (واتس اپ؛ اینستاگرام و …) اونو پاک کنید و فقط برای پیام، زنگ و وب‌گردی برای سوالات خودتون و کارهای واجب استفاده کنید. اگه کلا جنبشو ندارید گوشی رو تحویل یکی بدید که اگه خودتون هم کشتید بهتون پسش نده.
اگه دوس دارید بازی کنید یا فیلمی ببینید (که کلا پیشنهاد نمیشه) میتونید هر دو هفته بعد از آزمون وقتی رو به اون‌ها اختصاص بدید.

مجموعه مقالاتی که برای موفقیت در کنکور لازم و واجب و حیاتی:

  جدیدترین مقالات حرفه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ای یا

المپیاد شیمی
مدیریت آزمون ها

راهنمای جامع المپیاد شیمی 1403

المپیاد شیمی یکی از رشته‌های المپیادی است که علاوه بر جذابیت‌های منحصر به فرد خود؛ فرصت‌های تحصیلی، شغلی و مهاجرتی بسیاری دراختیار دانش‌آموزان قرار میدهد.

مشاور کنکور
دانستنی های عمومی کنکور

راهنمای جامع انتخاب مشاور کنکور 1404

کنکور یکی از کلیدی‌ترین آزمون‌های زندگی ماست و انتخاب مشاور کنکور به شیوه درست یک قدم کلیدی برای پیروزی در آن است. اما سوال اینجاست

معرفی جامع المپیاد زیست شناسی
دانستنی های عمومی کنکور

معرفی جامع بر المپیاد زیست شناسی 1403

شرکت در المپیاد زیست شناسی بیشتر مورد علاقه دانش‌آموزانی است که علاقه خاصی به مباحث زیست شناسی دارند. اما فقط داشتن علاقه برای شرکت در

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا