پشتیبانی و مشاوره خرید:

0917- 200 1422

5
0
0
Subtotal: تومان

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

راهنمای کامل خلاصه نویسی برای دروس کنکور: تکنیک‌ها، روش‌ها و نمونه خلاصه ها

عناوینی که خواهید خواند

این بار با راهنمای کامل خلاصه نویسی برای دروس مختلف کنکور در خدمت شما هستم. قراره قدم به قدم صفر تا صد خلاصه نویسی رو یاد بگیریم و تکنیک‌ها و روش‌های درست اینکار رو باهاتون درمیون بگذارم. همچنین در انتها میتونید نمونه خلاصه نویسی‌های منو دانلود کنید.

توصیه میکنم این ویس آموزشی رو با دقت و باحوصله گوش بدید. ویس و مطالبی که در ادامه میگم هرکدوم به تنهایی میتونند به شما کمک کنند اما با این وجود میتونند مکمل عالی باشند و حسابی بهتون کمک کنند.

چرا خلاصه نویسی؟

خلاصه نویسی سند عدم فراموشی شما در جلسه کنکور خواهد بود. همونطور که میدونید حجم مطالب بسیار بالاست؛ خلاصه نویسی‌ها میتونند به کمک ما بیان تا کار طبقه‌بندی و مرورمون رو راحت کنند. به جز همه این ها ما هنگام یادداشت کردن مطالب رو بهتر یاد میگیریم. چرا که سعی میکنیم کلیدی‌ترین نکات اون مطلب رو استخراج کنیم و اون ها رو به شکلی طبقه بندی شده دربیاریم.

چرا باید خلاصه نویسی کنیم؟

همچنین خلاصه‌هاتون عصای دست شما در روزهای تنگ وقتی خواهند بود. همیشه پیش میاد که برای یک امتحان به دلایل مختلفی فرصت رو از دست میدیم. اگر یک خلاصه نویسی تمیز و مناسب داشته باشید جای نگرانی برای شما نخواهد موند. اگر هم زمان کافی داشته باشید، نوشته‌هاتون بهتون میکنند دوره‌های سریع‌تر و بیشتری داشته باشید. همونطور که در مقاله روش دروس حفظی کنکور توضیح دادم، دوره‌های متعدد تاثیر پررنگی در انتقال مطالب به حافظه بلند مدت ما داره.

سایر فواید و مزایای خلاصه نویسی

 1. یادگیری بهتر: خلاصه نویسی به شما کمک میکنه اطلاعات را به صورت موجز و مختصر دربیارید. این فرآیند به شما اجازه میده تا درک عمیق‌تری از مفاهیم کلیدی درس بدست بیارید و درک خودتون رو در موضوعات مختلف تقویت کنید.
 2. آگاهی در عمق: به شما کمک میکنه اطلاعات را به صورت سازمان‌یافته‌تری درک کنید. با اینکار میتونید ارتباط‌ها و روابط بین ایده‌ها و مفاهیم رو بهتر بفهمید و آگاهی خودتون رو در عمق موضوعات افزایش دهید.
 3. مرور آسان‌تر: میتونید یک منبع یا درس رو به یک نگاه سریع مرور کنید. این به شما امکان میکنه تا به سرعت مرور کنید و بر اطلاعات کلیدی و نکات مهم تمرکز کنید.
 4. آمادگی برای آزمون‌ها: به شما کمک میکنه تا از طریق تمرین و مرور منظم، اطلاعات رو به خاطر بسپارید و آمادگی خودتون برای آزمون‌ها و ارزیابی‌ها افزایش بدید. با دسترسی سریع به خلاصه‌ها، می‌توانید مفاهیم کلیدی رو در ذهن خودتون تداعی کنید و به سوالات با اطمینان پاسخ بدید.
 5. اشتراک گذاری و تدریس به دیگران: میتونه به شما در اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران کمک کنه. با داشتن خلاصه‌های خوب و قابل فهم، میتونید اطلاعات رو به سادگی با دیگران به اشتراک بگذارید یا به آن‌ها تدریس کنید.

شروع خلاصه نویسی از صفر

خب حالا که متوجه مزایای خلاصه نویسی شدید و تصمیم خودتون رو برای اینکار گرفتید، وقتش رسیده که کارمون رو شروع کنیم. قدم به قدم مطالب رو دنبال کن تا مسیر رو یاد بگیری.

چه موقع شروع کنیم

اولین و مهمترین سوال اینه که چه موقع خلاصه کردن رو شروع کنیم؟ پاسخ، موقعی که روی درس مسلط هستید. درواقع هرچه تسلط شما بر روی درس بیشتر باشه خلاصه نویسی شما هم قوی‌تر خواهد بود. چراکه میدونید چه مطالبی رو باید در نوشته‌هاتون بیارید. وقتی که درسی رو تازه شروع کردید هر مطلبی که میبینید فکر میکنید مهمه!

تنها درحالتی اینکار رو پیش از تسلط انجام بدید که هدفتون یادگیری و حفظ مطالب باشه. مثلا مبحثی فرمول ها و نکات زیادی داره و شما نیاز دارید که با خلاصه کردن اون ها طبقه‌بندی‌شون کنید و بیشتر دورشون کنید. البته در این حالت هم حداقل یک دور مطالب رو خونده باشید.

انتخاب مکان مناسب برای یادداشت‌هامون

بهترین انتخاب میتونه کلاسور باشه! چرا که به راحتی میتونید برگه اضافه و کم کنید و از این نظر دستتون بازه. البته با دیجیتالی شدن زندگی نرم‌افزارهای یادداشت برداری هم میتونند گزینه خوبی باشند. این به شرطی که تبلت و قلم الکترونیک داشته باشید و الا یادداشت روی صفحات گوشی اذیت‌کننده خواهد بود.

چه موقع شروع کنیم؟ مطالب رو کجا یادداشت کنیم؟ چه چیزهایی رو یادداشت کنیم؟ از چه ابزارهایی استفاده کنیم؟

خود کتاب‌تون هم میتونه مکان مناسبی برای اینکار باشه. یا حداقل مکان اولیه اون ها باشه. در مقاله روش مطالعه ریاضی اشاره کردم که من ابتدا نکات و قلق هام رو در پاسخنامه مینوشتم و آخر سر جمع‌آوریشون میکردم. جلوتر هم خواهم گفت که هایلایت کردن کتاب و حاشیه نویسی کردن درون کتابتون هم نوعی خلاصه‌نویسی محسوب میشه.

چه مورادی رو یادداشت کنیم؟

حالا که زمان مناسب و مکان مناسب خلاصه‌نویسی رو انتخاب کردیم. سوال اینه که چه مواردی رو در نوشته‌هامون بیاریم؟

 1. مفهوم اصلی: در ابتدا، بهتر مفهوم اصلی و مهم درس را مورد بررسی قرار بدید. این مفهوم میتونه یک مفهوم کلی یا یک سوال مهم درس باشه که در نوشته شما باید مورد تاکید قرار بگیره.
 2. نکات کلیدی: شناسایی نکات کلیدی و اصلی درس یک قسمت مهم از خلاصه نویسی. این نکات شامل مفاهیم مهم، فرمول‌ها، تاریخچه و تعریف‌های مرتبط با موضوع درس میشه. تمرکز بر این نکات کلیدی به شما کمک می‌کند تا به طور موثر از اطلاعات استفاده کنید و یادگیری خودتون رو تسهیل کنید.
 3. روابط و ارتباط‌ها: در نوشته‌هامون، بهتر روابط و ارتباط‌های میان مفاهیم و نکات رو مشخص کنید. این روابط میتونند شامل ارتباط‌های علل و معلول، تفاوت‌ها و تشابه‌ها، سلسله مراتب و دنباله‌ها و هرگونه ارتباط دیگری باشند که در درک کلیت درس موثر هستند.
 4. توضیحات تکمیلی: در صورت لزوم، می‌توانید توضیحات تکمیلی به نوشته خودتون اضافه کنید. این توضیحات میتونند مثال‌ها، توضیحات تفصیلی، نکات پیچیده‌تر یا تمرین‌های کاربردی باشند. این توضیحات به شما کمک می‌کنند تا بهترین درک ممکن از موضوع درس را داشته باشید.
 5. سازماندهی: تلاش کنید اطلاعات را به صورت منظم و سازمان‌یافته ارائه بنویسید. از عناوین فصول و بخش‌ها استفاده کنید و برای هر بخش از خلاصه، جملات کوتاه و مفید بنویسید.

ابزارهای خلاصه نویسی

در روش سنتی و همیشگی کاغذ و قلم تمام مورادی خواهند بود که نیاز داریم. اما در دنیای تکنولوژی میتونه گزینه‌های بیشتری پیش روی ما قرار بده. برای مثال:

 • نرم افزار یادداشت برداری Onenote: در این نرم افزار هم میتونیم مطالب رو تایپ کنیم و هم با قلم بنویسیم.
 • هوش مصنوعی ChatGPT: احتمالا معرف حضورتون هست. میتونید مطالبتون رو برای ChatGPT ارسال کنید و ازش بخواید مطالب رو براتون خلاصه کنه.
 • نرم افزارهای نقشه ذهنی مثل Xmind map: با این نرم افزارها میتونید به سادگی و با چند کلیک یک نقشه ذهنی درست و حسابی برای خودتون بسازید.

انواع تکنیک‌ها، مهارت‌ها و روش‌های خلاصه نویسی

خب حالا وقت اون رسیده که یکی یکی تکنیک‌های خلاصه‌نویسی رو باهم مرور کنیم. شما میتونید برای هر درس یا مبحث از یکی از این روش‌ها و یا ترکیبی از این روش‌ها با هم استفاده کنید.

حاشیه نویسی

به سادگی به این معنی که در حاشیه کتاب درسی یا کمک درسی‌تون مطالب رو یادداشت کنید. خودم این تکنیک رو برای همه درس‌ها انجام دادم و هر کتابی میخوندم حاشیه نویسیش میکردم. حاشیه نویسی‌های درواقع خلاصه‌ای از نکات کلدی و مهم هر مبحث هستند. چند نکته مهم رو درمورد حاشیه‌نویسی حواستون باشه:

 • الکی و زیادی شلوغش نکنید! همونطور که همیشه گفتم شلوغ شدن کتاب باعث کاهش تمرکزتون میشه. از طرف دیگه دوره کردن مطالب وقت و انرژی زیادی میگیره. فقط مواردی رو یادداشت کنید که حس میکنید اهمیت دارند.
 • مطالب مرتبط هر صفحه رو درون همون صفحه بنویسید. تا جای ممکن از یادداشت کردن مطالب در صفحات انتهایی و یا چسبوندن استکیر و یا قرار دادن کاغذ بین کتاب‌هاتون خودداری کنید.
 • هر از گاهی مطالب قبلی که حاشیه نویسی کردید رو پاک کنید. چرا که به سادگی یا متوجه شدید ساده بودند یا یادش گرفتید یا به هر نحو دیگه نیازی بهش ندارید.

هایلایت کردن

هایلایت کردن یا خط کشیدن زیر کلمات و حروف میتونه نوعی خلاصه نویسی باشه. استفاده صحیح و مناسب از هایلایت، مداد و خودکار رو در مقاله روش مطالعه زیست شناسی حسابی توضیح دادم. توصیه میکنم فارغ از اینکه چه رشته‌ای هستید مطالعش کنید. اما به طور کلی و چکیده، اگر همه مطالب رو هایلایت کنید انگاری که هیچ چیز رو هایلایت نکردید! فقط بعد از تسلطتون قسمت‌های خیلی مهم رو هایلایت کنید. باید طوری باشه که هایلایت‌ها مثل خلاصتون باشند و بتونید فقط با خوندن هایلایت‌ها خیلی سریع مطلب رو دوره کنید.

نمودار درختی

انواع روش ها و تکنیک های خلاصه نویسی؛ نمودار درختی، رسم جدول، هایلایت کردن، استفاده از رنگ ها و نمادها، حاشیه نویسی

استفاده از نمودار درختی برای خلاصه نویسی یک روش بسیار موثر. نمودار درختی، یک چارچوب سازماندهی بصری که به شما کمک می‌کنه ارتباط‌ها و سلسله مراتب مفاهیم را به صورت واضح و منظم نشان بدید. در زیر چند مرحله برای استفاده از نمودار درختی رو بررسی می‌کنیم:

 1. ایجاد گره اصلی: در ابتدا، گره اصلی را در وسط نمودار قرار بدید که مفهوم اصلی یا عنوان درس را در آن نوشته است. این گره اصلی مرکز خلاصه شما خواهد بود.
 2. افزودن گره‌های فرعی: بر اساس نکات کلیدی و مفاهیم فرعی درس، گره‌های فرعی را در اطراف گره اصلی ایجاد کنید. هر گره فرعی باید به یک نکته کلیدی مربوط باشه و به صورت منطقی وارد بشه.
 3. اتصال گره‌ها: با استفاده از خطوط گره‌ها را به یکدیگر متصل کنید تا روابط و ارتباط‌های بین مفاهیم رو نشان بدید. این روابط میتونند شامل ارتباط علل و معلول، تفاوت‌ها و تشابه‌ها، سلسله مراتب و دنباله‌ها و هرگونه ارتباط دیگری باشند.
 4. افزودن جزئیات: در هر گره، میتونید جزئیات بیشتری رو با استفاده از زیر گره‌ها یا نوارهای جانبی اضافه کنید. این جزئیات میتونند شامل توضیحات تکمیلی، مثال‌ها، فرمول‌ها یا تمرین‌های کاربردی باشند.
 5. مرور و خلاصه‌سازی: پس از ایجاد نمودار درختی، بهتر مرورش کنید و خلاصه‌ای مختصر از هر گره و ارتباطات را تهیه کنید. در این خلاصه‌ها، از جملات کوتاه و مفید استفاده کنید تا اطلاعات کلیدی رو درک کنید.

رسم جدول

استفاده از جدول نیز یک روش موثر برای خلاصه نویسی که کمک میکنه اطلاعات به صورت سازمان‌یافته، مقایسه‌پذیر و قابل دسترسی باشند. جدول‌ها برای مقایسه بین مفاهیم و نکات مختلف، مرتب‌سازی اطلاعات و نمایش تفاوت‌ها و تشابه‌ها بسیار مفید هستند. یک نکته هم که درمورد جدول اضافه کنم؛ معمولا بسیاری از اطلاعات از قبل در اینترنت به صورت جدول دراومدند، کافیه در گوگل جستجو داشته باشید و پیداش کنید.

استفاده از رنگ‌ها و نمادها

استفاده از رنگ‌ها، نمادها می‌تواند خلاصه نویسی را موثرتر کنند. با استفاده از رنگ‌ها میتونید بخش‌های مختلف رو بهتر تمایز بدید و با استفاده از نمادها و برجستگی‌ها مفاهیم و ارتباط‌ها را بهتر بیان کنید و حتی منظور رو به صورت موجزتری برسونید.

خلاصه نویسی برای دروس مختلف کنکور

فارغ از نکاتی که در بالا گفتم، هر درس میتونه قلق‌های خاص خودش رو برای خلاصه کردن داشته باشه. در ادامه درس به درس نکاتی که نیاز بدونید رو یادآور میشم.

ادبیات

تاریخ و دستور ادبیات تنها مواردی هستند که میتونید خلاصه کنید. لغت و املا و تاریخ ادبیات و قرابت معنایی و حفظ شعر مواردی نیستند که بتونید براشون کاری کنید. درمورد تاریخ ادبیات گزینه‌های خوبی در اینترنت یا کتاب‌های کمک درسی موجود که میتونید از همون‌ها استفاده کنید.

برای دستور زبان هم پیشنهاد دارم اول یک کتاب موضوعی تهیه کنید و خوب کارش کنید. همون درسنامه کتاب دستور زبانتون میتونه تبدیل به خلاصه شما بشه. کافیه زیر نکات مهمش خط بکشید و نکات تست‌ها رو هم درونش یادداشت کنید. اگر هم نیاز داشتید مرتب‌تر و کوتاه‌تر و تمیزتر باشه میتونید در انتها همه موارد رو به کلاسور یا دفتری که براش در نظر گرفتید وارد کنید.

دینی

به اعتقاد بنده دینی چندان نیازی به اینکار نداره! میشه خیلی سریع از روی مطالبش خوند و پیش رفت. اگر هم احساس نیاز کردید پیشنهاد میکنم کتاب شب امتحان دینی رو تهیه کنید. هم خلاصه داره و هم نمونه سوال‌هایی که داره کلیدی‌ترین مطالب رو براتون پوشش میدند.

عربی

درس عربی هم مثل ادبیات از بخش‌های مختف تشکیل شده. بخش‌های ترجمه، لغات، درک متن و تعریب نیازی نیست براشون کاری کنید. اما بخش قواعد عربی چرا! به شخص برای قواعد عربی خلاصه نویسی داشتم و خیلی هم بهم کمک کرد. میتونید با یادداشت کردن مواردی که مدام یادتون میره شروع کنید و اگر نیاز دیدید به مرور کاملترش کنید..

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی هم دقیقا مشابه عربی! البته من گرامر زبان چیزی ننوشتم چون گرامرم خوب بود. بعضی دقیقا برعکس من هستند و قواعد عربی براشون سادست اما گرامر زبان اذیتشون میکنه. این بستگی به خودتون داره. نیازی نیست مطابق کسی عمل کنید و نیازهای خودتون رو در نظر بگیرید.

زیست شناسی

اول اینکه تمام متن کتاب مهمه و هیچ جایگزینی براش نیست! اما این به این معنی نیست که خلاصه نویسی نمیتونه کمکی بکنه. برای طبقه‌بندی مطالب، ارتباط‌دهی مطالب نزدیک به هم و دوره و مرور بیشتر میتونه بدردتون بخوره. انجام اینکار به صورت موضوعی میتونه گزینه خوبی باشه. مثلا زیست گیاهی یا زیست جانوری رو خلاصه نویسی کنید. رسم نمودارهای درختی که در بالا توضیحش دادم برای زیست میتونه عالی باشه.

ریاضی و فیزیک

این دو درس رو کنار هم آوردم چون که روش مشابهی دارند. برعکس زیست که کتابش رو نمیشه هیچوقت کنار گذاشت، منبع من برای ریاضی و فیزیک خلاصه‌هام شده بود. من ابتدا نکات رو در درسنامه و پاسخنامه کتاب تستم یادداشت میکردم و آخر سر همه رو یکجا جمع آوری و طبقه بندی میکردم. نوشته‌های ریاضی فیزیک من شامل این موارد میشد:

 • فرمول‌های اون فصل
 • قلق‌های حل تست اون فصل
 • نکات محاسبات سریع
 • یکسری مثال‌ها که مطالب در خاطرم بهتر بمونه
 • تعداد کمی هم سوالات سخت و ترکیبی

شیمی

شیمی ترکیبی از ریاضی فیزیک و زیست! اما همچنان نکات خاص خودش رو هم داره. برای شیمی این توصیه ها رو دارم:

 • شیمی آلی رو حتما خلاصه نویسی کنید! نکنید یادتون میره.
 • شیمی منبع اصلیش کتاب! کتاب رو کنار نگذارید.
 • حاسیه‌نویسی‌های شیمی خودش میتونه یه خلاصه خوب باشه.
 • به شخص برای بخش‌های محاسباتی شیمی هم از حاشیه نویسی استفاده میکردم. حتی نمونه سوالات رو همونجا یادداشت میکردم. اما اگر نیاز میدونید میتونید مثل ریاضی و فیزیک دفتری جداگانه برای انکار در نظر بگیرید.
 • حفظیات شیمی اونقدری نیست که که براش دست به کار شید و ورق زدن کتاب درسی‌تون کفایت خواهد کرد.

اشتباهات رایج دانش آموزان در خلاصه نویسی

خب حالا وقت اون رسیده که یکسری اشتباهات رایج رو بررسی کنیم. اشتباهاتی که معمولا مبتدی‌ها و تازه‌کاران در دامش میفتند. با جلوگیری از این اشتباهات به یک خلاصه نویس حرفه ای تبدیل بشید.

اشتباهات رایج دانش آموزان در خلاصه نویسی

وسواس داشتن

اگر در نوشتن مطالب و نکته ها وسواس داشته باشید قراره زمان زیادی ازتون گرفته بشه! همش قراره دودل بشید که این نکته رو بردارم یا آسونه نمیخواد. بگذارید یک چیزی بگم راحتتون کنم: اگر دو دل شدید نکته‌ای رو بردارید یا نه برش ندارید! به همین راحتی! مطمئن باشید که نکات با ارزش رو به راحتی تشخیص میدید و سر اون ها دودل نمیشید. دو دلی برای نکات ضعیفه! نهایتا هم قراره کلی تست بزنید و آزمون بدید اگر که مهم باشه بازم بهش برمیخورید و برش میدارید پس هیچ جای نگرانی نیست.

حجم زیاد مطالب

معمولا افرادی که دچار وسواس میشند نوشته‌هاشون خیلی حجیم میشه. یعنی عملا درسنامه مینویسند نه خلاصه! به شخصه ترجیح میدم چیزی که مینویسم ناقص باشه تا اینکه اونقدری زیاد باشه که دیگه اسمش جزوه بشه. ضمن اینکه ناقص بودن برای خلاصه‌ها یک نقص نیست! چون از اول هم قرار نبوده همه مطالب رو برداریم.

نوشته‌هاتون باید اونقدری اختصار داشته باشه که اصلا فقط خودتون بفهمید! معمولا توصیه میشه در بدترین حالت حجم نوشته شما یک سوم حجم مطالب اصلی بشه. ضمن اینکه همون خلاصه‌ها رو میتونید دوباره خلاصه کنید.

شلوغی صفحات

چه حاشیه نویسی بخواید کنید چه تو کاغذ و دفتر بنویسید نباید صفحاتتون رو خیلی شلوغ کنید. دلیلش هم هزار بار گفتم؛ کاهش تمرکزتون و وقت گیر شدن دوره‌هاتون. یک راه پیشنهادی برای جلوگیری از این مساله اینه که با مداد بنویسید. اینطوری هروقت متوجه شدید یکسری نکات تکراری، ساده یا بدردنخور هستند میتونید پاکشون کنید. با اینکار حجم نوشته‌هاتون هم کمتر خواهد شد.

نکته مهم دیگه اینکه دایره اطلاعات و نکات شما همواره درحال گسترش. اگر صفحات شلوغ باشه نمیتونید نکات جدیدی رو اضافه کنید. هیچوقت فکر نکنید که به حدی رسیدید که همه چیز رو میدونید و نکته‌ای باقی نمونده. تا خود کنکور قراره نکات جدیدی رو یاد بگیرید و خلاصه‌هاتون رو کم و زیاد کنید. پس نتیجتا همیشه در صفحات خلاصتون جای خالی زیاد بگذارید.

خلاصه کردن مبحثی که یاد نگرفتید

نتیجه این میشه که قراره کلی ازتون وقت تلف بشه! درحالی که وقتی رو مبحث مسلطیم خیلی سریع و روون خلاصه میکنیم. چون هرچی رو میبینید فکر میکنید مهمه! برعکسش هم هست یک نکته رو فکر کنید مهم نیست و دقیقا همون تو سوالات زیاد تکرار میشه! معمولا چنین خلاصه‌هایی چندان خوب از آب در نمیان.

عدم اصلاح خلاصه‌ها

چیزی که نوشتید وحی منزل نیست که دیگه دستش نزنید! باید هربار که خلاصه‌هاتون رو میخونید مقداری اصلاحش کنید. حالا یا نکته‌ای بهش اضافه میکنید. یا نکته‌ای رو خط میزنید. یا برای قسمتی مثال مینویسید. یا نمودار درختی بهش اضافه میکنید. یا هرکار دیگه‌ای که فکر میکنید میتونه چیزی که نوشتید رو تقویت کنه.

خشک و رسمی نوشتن

درواقع این یک اصل و تکنیک اینه که به زبون خودتون بنویسید! عین مطالب رو کپی نکنید. باید اونچه که فهمیدید رو به زبون خودتون بنویسید. وقتی اینکار رو میکنید هم با نوشته‌هاتون بهتر ارتباط میگیرید و هم اینکه مشخصه شما مطلب رو فهمیدید و دارید خلاصه میکنید. کسانی عین متن رو مینویسند که نتونستند به درک درستی از محتوا برسند.

استفاده از خلاصه دیگران

استفاده از خلاصه دیگران رو اکیدا نهی نمیکنم اما بدونید هیچ چیز یادداشت‌های خودتون نمیشه. چرا که نکات مهم برای هرکسی میتونه متفاوت باشه؛ چون هرکسی نقاط ضعف و قوت متفاوتی داره. همون مثالی که بالا درمورد هر درس هم گفتم؛ به شخصه برای گرامر زبان چیزی ننوشتم و یکی برعکس من برای قواعد عربی چیزی نمینوشت.

فارغ از این‌ها نوشته‌هاتون اصلا باید طوری باشه که وقتی کسی نگاه میکنه اصلا نفهمه شما چی نوشتید! چون از علائم و اصطلاحات خاص خودتون استفاده کردید. میتونید همیشه نگاهی به خلاصه بقیه داشته باشید اما نهایتا باید خودتون دست به کار شید.

دوره نکردن خلاصه ها

خیلی وقت ها پیش میاد طرف خلاصه رو مینویسه و کلا میذارتش کنار تا آزمون‌های مهم و جامع. که اونم برسه یا نرسه. درحالی که نوشته‌هاتون رو باید در هر فرصتی که گیر میارید دوره کنید! هر آزمون و امتحانی که در پیش دارید و هروقت که خواستید سراغ اون مبحث برید. حتی میتونید یه برنامه مشخص بریزید که مثلا آخر هفته‌ها یک ساعت وقت بگذارید نوشته‌هاتون رو بخونید.

دانلود نمونه خلاصه ها

همونطور که قول دادم یکسری خلاصه‌های شخصی خودم رو اینجا براتون میگذارم. این‌ها صرفا برای الگو گرفتن شماست.

سوالات متداول درباره خلاصه نویسی

خب حالا وقتشه رسیده که با مطرح کردن یکسری سوالات پرتکرار و متداول راجع به خلاصه نویسی بحثمون رو تکمیل کنیم و ببندیم.

چرا باید خلاصه نویسی کنیم؟

چون به شما کمک میکنه اطلاعات را به صورت سازمان‌یافته و مرتب درک کنید. همچنین، با خلاصه نویسی می‌توانید اطلاعات را بهتر یاد بگیرید، مرور کنید و به دیگران آموزش دهید.

چه مواردی باید در خلاصه‌ها لحاظ شوند؟

باید مواردی مانند مفهوم اصلی، نکات کلیدی، سازماندهی روابط و ارتباط‌ها، مثال‌های کلیدی و کوتاه مورد توجه قرار بگیرند.

چه مهارت‌هایی با خلاصه نویسی تقویت می‌شوند؟

خلاصه نویسی مهارت‌های مختلفی را تقویت میکنه از جمله: مهارت خواندن فعال، استخراج اطلاعات کلیدی، تجزیه و تحلیل مفاهیم، سازماندهی اطلاعات و ترکیب آن‌ها به صورت فشرده و مؤثر.

آیا خلاصه نویسی میتونه در یادگیری عمیق کمک کنه؟

بله، اینکار میتونه در یادگیری عمیق بسیار مفید باشه. برای خلاصه نویسی، شما نیازمند فهم عمیق مطالب و تحلیل آن‌ها هستید تا بتوانید اطلاعات کلیدی را استخراج کنید و آن‌ها را به صورت فشرده به یاد بیارید.

چگونه میتونم خودم رو در خلاصه نویسی بهبود ببخشم؟

برخی از راهکارهای بهبود یادداشت‌هاتون عبارتند از: تمرین به صورت منظم، تمرکز بر نکات اصلی و مهم، استفاده از تکنیک‌های سازماندهی مانند استفاده از نمودارها و جداول، و همچنین مرور و بازبینی نوشته‌های خود به منظور بهبود مستمر.

آیا خلاصه نویسی می‌تواند برای بهبود حافظه مفید باشد؟

بله، اینکار میتونه حافظه رو تقویت کنه. زمانی که شما اطلاعات را خلاصه می‌کنید، نیازمند تمرکز و تجزیه و تحلیل آن‌ها هستید که بهبود حافظه کاری مغز را تحریک میکند.

چه نکاتی را در نگهداری و مرتب‌سازی خلاصه‌ها رعایت کنیم؟

در نگهداری و مرتب‌سازی نوشته‌ها، می‌توانید از روش‌هایی مانند استفاده از دسته‌بندی، برچسب‌گذاری، استفاده از فایل‌های الکترونیکی یا ابزارهای مدیریت خلاصه‌ها استفاده کنید. همچنین، مرتبه‌بندی بر اساس موضوع، درس، منبع یا تاریخ نیز به شما کمک میکنه تا مطلبی که میخواید رو به راحتی پیدا کنید.

جمعبندی و صحبت نهایی

مثل همیشه زمان و انرژی زیادی گذاشتم تا مطمئن بشم مقاله‌ای لایق و درخور شما منتشر میکنم. امیدوارم حسابی استفاده کنید و حسابی هم بهتون کمک کنه. اگر سوالی، نظری، نکته، انتقادی یا پیشنهادی بود حتما پای کامنت ها ما رو مطلع کنید. براتون قشنگ‌ترین روزها رو آرزو میکنم.

پیشنهاد میکنیم سری مقالات "روش مطالعه دروس کنکور" رو به این ترتیب مطالعه کنید:

  جدیدترین مقالات حرفه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ای یا

مدیریت آزمون ها

معرفی بهترین موسسات کنکور ایران​

کنکور یکی از پر استرس‌ترین آزمون سنجشی برای دانش‌آموزان ایرانی است. این آزمون به نوعی مشخص کننده وضعیت شغل و رقم زننده آینده هر دانش‌آموز

المپیاد شیمی
مدیریت آزمون ها

راهنمای جامع المپیاد شیمی 1403

المپیاد شیمی یکی از رشته‌های المپیادی است که علاوه بر جذابیت‌های منحصر به فرد خود؛ فرصت‌های تحصیلی، شغلی و مهاجرتی بسیاری دراختیار دانش‌آموزان قرار میدهد.

مشاور کنکور
دانستنی های عمومی کنکور

راهنمای جامع انتخاب مشاور کنکور 1404

کنکور یکی از کلیدی‌ترین آزمون‌های زندگی ماست و انتخاب مشاور کنکور به شیوه درست یک قدم کلیدی برای پیروزی در آن است. اما سوال اینجاست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا